Pocztówka z Czech, czyli słów kilka o czeskim polskim

W kraju, gdzie polskie słowo „szukać” znaczy ni mniej ni więcej niż angielskie f*ck, a truskawki nazywają „jahody”, leży Skalne Miasto, czyli Skały Adrszpaskie i Teplickie. Są to przepięknie uformowane przez naturę bloki piaskowca. Te poniżej noszą nazwę „Kochankowie”, tak à propos czeskiego rozumienia szukać.

IMG_0406

Ale jest też i jezioro, a nawet dwa wodospady, tzw. wielki i mały, ten pierwszy podobno „nieczynny” (sic!):

IMG_0381

Efekt komiczny w zdaniu polega na skopiowaniu czeskiego szyku zdania w polskim tłumaczeniu – czyżby robota Google translate? Nawiasem mówiąc, wodospad był jak najbardziej „czynny”, ale światło w jaskini marne, więc zdjęcia nie pokażę! Swoją drogą, kogo by ta tablica zniechęciła do zobaczenia wodospadu? Przypuszczam, że raczej nie Polaków.

Gdzie zatem leży miejsce, w którym można się przekonać naocznie o „czynności” wodospadu i soczystości czeskiej polszczyzny?

adrszpaskie skały leaflet — kopia

Zastanawiałam się, jak przetłumaczyć „Jak to jest daleko?” z polskiego na polski. Czyżby „Jak daleko jesteśmy od Pragi, Wrocławia” ? Zazdroszczę Wałbrzyszanom tych raptem kilkudziesięciu minut drogi samochodem do Skalnego Miasta, szczęściarze. Zwłaszcza że można tam podobno kupić „najtańsze pamiatky”, cokolwiek autor miał na myśli.

IMG_0454 — kopia

A w innym „kantorze z pamiątkami”, hehe, ale tym „w prawie” (na prawo zapewne, i nie chodzi tu o opcję polityczną) można kupić „tańsze pamiątki” i wymienić pieniądze bez prowizji, bo chyba tak należy rozumieć „bez opłat”:

IMG_0455 — kopia

Pomimo tych kilku przytoczonych niezręczności językowych, polski w czeskich ustach brzmiał znakomicie, zwłaszcza na wycieczce łódką w Skalnym Mieście z czeskim komentarzem i jego konsekutywnym tłumaczeniem na polski. A na koniec…

IMG_0663 — kopia

Ostatnie artykuły
Showing 4 comments
 • tymek
  Odpowiedz

  skalne miasto jest super i po polsku mówią tam nieźle! dzięki za przypomnienie mi tego.

 • Ewa
  Odpowiedz

  Cała przyjemność po mojej stronie :)

 • Czeskie false friends
  Odpowiedz

  Widziałem napis, jest komiczny! Najlepsze, że napis „dzisiaj nieczynny” wisi od dawna. Niemcy, widząc napis, skomentowali : pompa się zepsuła.

  • UKL Dr Speaker
   Odpowiedz

   cóż, po prostu czeski humor…

Zostaw komentarz